9.8.2024

Zastavení exekuce pro bezvýslednost a nemajetnost 

Byl na vás uvalen exekuční příkaz a děsí vás představa, že budete do konce života pod neustálým dohledem exekutora? Nic takového se nemusí stát. I když se vám třeba nepodaří splatit celý dluh, existují situace, kdy může být exekuce zastavena.

Obecné informace k zastavení exekuce vč. vzoru najdete v článku Návrh na zastavení exekuce. Tentokrát se zaměříme konkrétně na zastavení exekuce z důvodu nemajetnosti a bezvýslednosti.

Jak vlastně zjistit, jestli jste v exekuci a jak vysoký je váš dluh?

Chcete-li zjistit, zda na vás byla uvalena exekuce, případně další detaily k probíhajícímu exekučnímu řízení, stačí si opatřit výpis z registru exekucí. Tento výpis získáte snadno online bez jakékoliv registrace, pouze vyplněním jednoduchého formuláře na hlavní straně. Z  výsledku kontroly ihned zjistíte všechna v daný okamžik probíhající exekuční řízení vedená soudními exekutory. Pokud vám nestačí základní přehled, v detailu každého záznamu jsou k dispozici informace jako výše dlužné částky, příp. i nákladů exekuce, kontaktní údaje na exekutora a jiné související údaje.

Zastavení exekuce pro nemajetnost

Co znamená zastavení exekuce pro nemajetnost

Pokud dlužník nedisponuje majetkem, který by mohl být použit k úhradě dluhu, nebo pokud hodnota jeho majetku nestačí ani na pokrytí nákladů exekuce, může dojít k zastavení exekuce pro nemajetnost. Tímto majetkem se rozumí nejen ten hmotný (movité věci či nemovitosti), ale také peníze na účtu a příjmy, ze kterých mohou být prováděny srážky ze mzdy.

Klíčové pro zastavení exekuce pro nemajetnost je, aby bylo evidentní, že exekutor skutečně vyčerpal všechny možnosti k zjištění majetkových poměrů dlužníka.

Jak dochází k zastavení exekuce pro nemajetnost - průběh

Návrh na zastavení exekuce pro nemajetnost může požádat sám dlužník, ale také věřitel nebo jiný účastník exekučního řízení. Návrh se podává u exekutora, který exekuci vede. Následně exekutor prověří majetkové poměry dlužníka a sestaví zprávu o stavu jeho majetku. Tuto zprávu spolu s návrhem na zastavení exekuce pro nemajetnost a svým stanoviskem předloží exekučnímu soudu. Soud poté posoudí, zda jsou splněny zákonné podmínky pro zastavení exekuce a vydá odpovídající rozhodnutí.

enlightenedTip: Podrobný návod na podání návrhu na zastavení exekuce včetně vzoru je k dispozici ZDE.

Může dojít k zastavení exekuce pro nemajetnost i bez návrhu dlužníka? Ano, za určitých okolností ano. Se souhlasem oprávněného o něm může rozhodnout sám exekutor nebo exekuční soud. Stejně tak návrh na zastavení může podat třeba i zaměstnavatel, jestliže má dlužník dlouhodobě tak nízké příjmy, že z nich nelze provádět srážky ze mzdy.

UPOZORNĚNÍ
V případě, že dlužník žije ve společné domácnosti (u rodičů, s přáteli), může exekutor označit jako dlužníkův i majetek, který je ostatních členů domácnosti. Ačkoliv zákon umožňuje třetím osobám prokázat, že určitý majetek náleží jim, nikoliv dlužníkovi, v praxi je téměř nemožné doložit vlastnictví k veškerému vybavení. Dojde-li pak k zabavení tohoto majetku, návrh na zastavení exekuce pro nemajetnost nemusí být úspěšný. Je proto žádoucí předem zohlednit, jaké faktory by mohly zastavení exekuce ohrozit – vč. právě možnosti zabavení majetku blízkých osob – a učinit vhodná opatření k jeho ochraně.
Zastavení exekuce pro nemajetnost a promlčení exekuce

Pokud se domníváte, že se zastavením exekuce pro nemajetnost dluhu zbavíte, není to pravda. Zastavení exekuce pro nemajetnost nemá za následek zánik dluhu ani jeho promlčení. Dluh nadále trvá a věřitel jej může vymáhat i v budoucnu. I v registru exekucí zůstává dlužník evidován dál, přičemž je zde zaznamenána informace o zastavení řízení.

Co se týče promlčecí lhůty, u exekučně vymáhaných dluhů je 10 let. Pokud je exekuce zastavena z důvodu nemajetnosti, promlčení, tj. okamžik, kdy věřitel již nemůže dluh vymáhat, nastává až po uplynutí 10 let od uznání dluhu nebo od nabytí právní moci rozhodnutí soudu či jiného orgánu. Během samotného vymáhání dluhu promlčecí lhůta neběží. A když dojde k zastavení exekuce, pokračuje tam, kde skončila, místo toho, aby začínala nová desetiletá lhůta.

JSTE VĚŘITEL? NA TOHLE SI DEJTE POZOR
Zahájení exekučního řízení nemusí být vždy nejlepší cestou. Předtím, než se rozhodnete vymáhat dluh soudně, ověřte si, jak je na tom dlužník s jinými závazky, zdali už na něj nejsou vedeny nějaké exekuce, kvůli kterým by mohl být zabaven jeho majetek. K tomu opět poslouží výpis z registru exekucí. Pokud by se totiž později ukázalo, že dlužník už nemá žádný (zabavitelný) majetek, dojde k zastavení exekuce pro nemajetnost a vy k tomu budete muset nést náklady spojené s exekučním řízením. Zákon totiž předpokládá, že při podání návrhu na exekuci jste měli vědět o nemajetnosti dlužníka.

Zastavení exekuce pro bezvýslednost

Od roku 2022 platí novela exekučního řádu, která umožňuje zastavit tzv. bezvýsledné exekuce (někdy nazývané také marné exekuce). První exekuce však mohly být podle této novely zastaveny až po jednom roce od její účinnosti, tedy od 1. ledna 2023. Jaké důsledky má tato změna pro dlužníky a které exekuce lze označit za bezvýsledné?

Podmínky pro zastavení exekuce z důvodu bezvýslednosti
Za bezvýsledné exekuce jsou považovány ty, které splňují následující:

  • v posledních 6 letech nedošlo ani k částečnému uspokojení vymáhané povinnosti, která by alespoň pokrylo exekuce a
  • exekucí není postižena nemovitá věc. 

Pokud jsou tyto podmínky splněny, exekutor vyzve věřitele, jestli souhlasí se zastavením exekuce (s lhůtou pro vyjádření 30 dní), nebo zaplatil zálohu na pokračování exekuce ve výši 500 Kč. Když věřitel na výzvu nereaguje nebo zálohu do uvedené lhůty nezaplatí, exekutor exekuci zastaví pro bezvýslednost. V opačném případě exekuční řízení pokračuje minimálně další 3 roky, během kterých není možné zastavit exekuci z důvodu nemajetnosti a soud případné návrhy zamítne.

Prodloužení exekuce touto cestou je možné maximálně dvakrát. Bezvýsledná exekuce tak nemůže trvat déle než 12 let od pravomocného zahájení nebo od posledního vymoženého plnění, které by bylo vyšší než náklady exekuce. Pokud během této doby exekutor vymůže částku pokrývající náklady exekuce, šestiletá lhůta začíná běžet znovu. Za určitých podmínek může být úhrada zálohy věřiteli prominuta a řízení pokračuje i bez ní (například u dluhů na výživném nebo náhradách újmy).

VÍTE, ŽE...?
Zastavení exekuce pro bezvýslednost nezávisí na výši vymáhané částky, ale na nemožnosti vymoci plnění. Pokud jsou podmínky pro zastavení exekuce z důvodu bezvýslednosti splněny, dlužník nemusí podávat žádný návrh; exekutor sám provede potřebné kroky.

Závěrem

Úpravy exekučního řádu, které se týkají zastavení exekucí z důvodu nemajetnosti nebo bezvýslednosti, de facto zlepšují postavení dlužníků a ztěžují situaci věřitelů. O to více je pro věřitele před podáním návrhu na exekuci důležité pečlivě zvážit, zda je pohledávka s ohledem na majetek dlužníka (resp. jeho zadlužení) vůbec vymahatelná. Není-li, návrh je podán a exekuce následně pro nemajetnost zastavena, nese oprávněný náklady exekuce, které by za běžných okolností hradil dlužník. Stejně tak bezvýsledná exekuce může vést k dodatečným nákladům pro věřitele, kteří musí platit, pokud chtějí v exekuci pokračovat.

Paradoxně k tomu je dostupnost informací pro posouzení vymahatelnosti pohledávky omezená. Mezi zdroji, které mohou být nápomocné při rozhodování o podání návrhu na exekuci a lze je tak doporučit, patří např. registr exekucí. V něm lze vyhledat libovolnou osobu nebo firmu a na základě výpisu získat představu o její solventnosti.

Autor: bl