Ukončení exekuce po zaplacení
Exekuce se řadí k soudním procesům, které se mohou táhnout i několik let, a ne vždy končí úspěšným vymožením dlužné částky. Kromě splnění povinnosti, kvůli které je exekuce nařízena, může být exekuční řízení ukončeno i pro jiné důvody.
Jaké to jsou, jak zjistit ukončení exekuce nebo získat potvrzení o ukončení exekuce?
Kdy může dojít k ukončení exekuce
Proces exekučního řízení může být v zásadě ukončen za těchto okolností:
- exekucí vymáhaná povinnost byla splněna (tj. úhrada dluhu vč. nákladů exekuce)
- byl podán návrh na zastavení exekuce
- došlo k zastavení exekuce na základě jiného důvodu (více viz čl. bagatelní a bezvýsledné exekuce)
- exekuční návrh byl odmítnut nebo zamítnut
- dlužník se dostal do insolvence a insolvenční řízení bylo zakončeno oddlužením
- nastaly jiné okolnosti, které brání dalšímu pokračování exekuce
Z výše uvedeného je zřejmé, že k zastavení exekuce může dojít na podnět různých subjektů - dlužníka, věřitele, exekutora či soudu. Rovněž se liší mírou uspokojení věřitele, v některých případech nemusí být jeho pohledávky uspokojeny vůbec
Jak ověřit ukončení exekuce
Po zahájení exekučního řízení dochází k jeho zápisu do registru exekucí. Naopak s ukončením exekuce má exekutor povinnost do 15 dnů záznam o exekuci smazat. Ukončení exekuce tak lze snadno zjistit výpisem z registru exekucí. Výpis vždy obsahuje přehled právě probíhajících řízení, pokud tedy záznam příslušné exekuce neobsahuje, znamená to, že v daný okamžik už neprobíhá.
Kde získat potvrzení o ukončení exekuce
O splacení dluhu a tím skončení exekuce nemusí exekutor vydávat žádné potvrzení ani rozhodnutí. Těm orgánům a osobám, kterým byla v exekuci uložena nějaká povinnost, nebo ve svých evidencích vedly poznámku o probíhající exekuci (tj. zaměstnavatel, banka, katastr apod.), zašle pouze oznámení. Dlužníkovi, příp. dalším účastníkům řízení, bývá zasláno pouze na žádost. Je tedy nutné počítat s určitými časovými průtahy.
Je možné nějak získat potvrzení o ukončení exekuce ihned? ANO! Pokud totiž již zmíněný výpis z registru exekucí neprokáže žádný záznam o exekuci, lze jej považovat za potvrzení o bezdlužnosti. Po obdržení výpisu je navíc možné požádat o ověření pravosti informací ve výpisu.
Výpis je přínosný i při podávání žádosti o zaslání oznámení o ukončení exekuce od exekutora, neboť kontaktní údaje na něj jsou jednou z informací uváděných ve výpisu.
Ukončení exekuce po zaplacení. Uhradit jen samotný dluh nestačí!
Aby byla exekuce ukončena, nestačí uhradit jen původní dlužnou částku. Během trvání exekučního řízení dluh obvykle narůstá o úroky a sankce (tzv. příslušenství dluhu), které mohou původní částku navýšit i několikanásobně. Rovněž je dlužník povinen zaplatit náklady exekučního řízení a náklady oprávněného. Jejich výši exekutor obvykle zapisuje do registru exekucí, snadno je tak lze zjistit i online.
Po zaplacení dluhu není nutné, aby dlužník tuto informaci zasílal exekutorovi. Provede-li platbu dle pokynů uvedených ve výzvě k platbě, je tato automaticky spárována s příslušným exekučním procesem. Nicméně např. k odblokování účtu může dojít až s určitou časovou prodlevou, dle toho, kdy exekutor vyrozumí banku (či jiné dotčené subjekty) o ukončení exekuce po zaplacení. Stejně tak může dojít k situaci, kdy je už dlužná částka plně uhrazena a zaměstnavatel v rámci exekuce na plat provede další srážku ze mzdy. Tu pak samozřejmě musí vrátit.
Doporučení pro rychlejší ukončení exekuce
Často se dlužníci mylně domnívají, že budou-li “dělat mrtvého brouka”, neotevírat úřední dokumenty nebo se jakkoli vyhýbat kontaktu s exekutorem, exekuci se vyhnou. Tento přístup ale naopak celou situaci pouze zhoršuje a proces zadlužení výrazně prodlužuje. Jak tedy naopak ukončení exekuce urychlit?
- komunikovat s exekutorem či úřady obecně (kontakt na exekutora lze zjistit nahlédnutím do registru exekucí)
- přebírat pravidelně poštu
- dlužnou částku vč. příslušenství a nákladů exekuce uhradit co nejdříve
- využít opravných prostředků (není-li exekuce oprávněná), nebo naopak se jich vzdát a tím zkrátit proces o zákonem dané lhůty, než určité rozhodnutí nabyde právní moci.