20.12.2024

Kontrola exekuce zdarma

Jak získat spolehlivý výpis?

Máte podezření, že by na vás mohla být vedena exekuce, potřebujete potvrzení o bezdlužnosti? Nebo si chcete ověřit finanční situaci jiné osoby, například obchodního partnera či nájemníka? Ať už jsou vaše důvody jakékoliv, nejrychlejší cestou je pořízení výpisu z registru exekucí. Jde totiž o veřejnou databázi, což znamená, že kdokoliv může získat informace o exekucích. Znamená to ale, že je možná kontrola exekuce zdarma? Bohužel ne. Pojďme se podívat na důvody, proč tomu tak je, a jak výpis získat.

Kontrola exekuce zdarma vs. zákon

I když by kontrola exekucí zdarma byla mnohými vítaná, přístup do registru s oficiálními informacemi o exekucích je regulován vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 329/2008 Sb. Ta stanovuje nejen poplatek za základní výpis, ale také za podrobnosti k jednotlivým záznamům. Z toho důvodu nelze provést kontrolu exekuce zdarma, vždy je spojena s úhradou určité částky. 

Jak zkontrolovat exekuce a získat ověřený výpis?

Možná váháte, zda si vůbec výpis pořizovat, když nyní víte, že provést kontrolu exekuce zdarma nelze. Odpověď zní jednoznačně ano. Výpis poskytuje aktuální, ověřené informace o všech exekucích vymáhaných soudními exekutory a může pomoci předejít řadě potenciálních komplikací, jako je například zamítnutí úvěru nebo i nečekaná návštěva exekutora. Výhodou je navíc rychlý online přístup, díky kterému získáte potřebné údaje ihned.

Jak na kontrolu exekucí

  1. Vyplnění údajů o prověřovaném subjektu
    Na hlavní straně vyplňte kolonky ve formuláři požadovanými údaji. U fyzických osob se uvádí vždy jméno + datum narození, nebo jen rodné číslo, u firem pak IČO.
  2. Úhrada poplatku
    Poplatek spojený s výpisem můžete zaplatit platební kartou, bankovním převodem (rychlý nebo klasický) či dokonce složenkou. Pro rychlé zpracování doporučujeme platbu kartou nebo rychlý převod.
  3. Obdržení výsledku kontroly
    Po připsání platby vám bude výpis doručen na e-mail ve formátu PDF.

Výpis obsahuje přehled případných probíhajících exekučních řízení, včetně data zahájení a spisové značky. Podrobnější informace (výše dlužné částky, kontakt na exekutora a další) 

enlightened DŮLEŽITÉ! Nabídl vám někdo kontrolu exekuce zdarma? Tohle vám hrozí
Na internetu lze někdy narazit na nabídky slibující kontrolu exekuce zdarma. V takovém případě je však vhodné zpozornět, neboť mohou být podvodné. Jejich cílem totiž nemusí být poskytnout vám relevatní, spolehlivé informace a pomoci tak s dluhovou situací, nýbrž vylákat z vás osobní údaje výměnou za mnohdy bezcenný výpis. Pro bezpečné získání výpisu využívejte vždy ověřený zdroj, který garantuje správnost údajů a bez jakýchkoliv vedlejších rizik.

Výhody kontroly exekucí v registru

Ať už potřebujete prověřit svou finanční situaci, nebo zjistit solventnost jiné osoby, výpis z registru exekucí je efektivním nástrojem, který vám může pomoci předejít růstu dluhů, zamítnutí žádostí o úvěr nebo i komplikacím kvůli zadlužení jiných. Níže uvádíme příklady důvodů, proč tuto možnost snadné kontroly exekuce využít, i když není zdarma.

Pro dlužníky: Přehled o závazcích a cesta k řešení dluhů
Pro osoby, které čelí exekuci, je výpis přínosný díky získání uceleného přehledu závazků vymáhaných soudním exekutorem a detailů k nim. Pokud byla exekuce již ukončena, výpis také umožňuje ověřit, zda byl záznam o exekuci z registru odstraněn – k tomu dochází obvykle do 15 dnů od ukončení řízení.

Prověření třetích stran: Obchodní partneři, zaměstnanci, nájemníci
Výpis z registru exekucí je cenný i při posuzování finanční spolehlivosti jiné osoby nebo firmy. To je důležité například při:

  • Uzavírání obchodních smluv – pomáhá minimalizovat riziko spojené se spoluprací se zadluženým subjektem.
  • Výběru nájemníka – chrání vás před rizikem neplacení nájmu a případné návštěvy exekutora.
  • Náboru zaměstnanců – umožňuje ověřit důvěryhodnost kandidáta a předejít administrativní zátěži s případnými srážkami ze mzdy

Před investicí: Prevence zabavení majetku exekutorem
Pokud zvažujete nákladnější koupi, jako například auta nebo nemovitosti, exekuce na prodávajícího představuje riziko, že předmět koupě může být součástí exekuce. Exekuční zatížení majetku totiž může znamenat jeho zabavení bez náhrady, a to i přes kupní smlouvu, úhradu kupní ceny a dokonce i přepis v příslušném registru.

enlightenedDOPORUČENÍ: Stejně jako vy můžete prověřit v registru kohokoli jiného, i druzí mohou získat výpis o vás. Pokud například žádáte o úvěr, ucházíte se o práci nebo hledáte nové bydlení, je žádoucí si předem ověřit, zda nemáte nějaké závazky (včetně těch nevědomých), které by mohly vést k zamítnutí vaší žádosti nebo vytvoření špatného dojmu s dalšími následky.

Co znamená čistý výpis z registru exekucí?
Pokud výpis neobsahuje žádné záznamy, lze říci, že na danou osobu nebo firmu není aktuálně vedena žádná exekuce. To ale neznamená, že je zcela bez dluhů. Do registru exekucí se zapisují pouze dluhy, které dospěly do fáze soudního vymáhání. Další pohledávky, například nesplacené půjčky nebo nezaplacené faktury, které nejsou řešeny soudním exekutorem, zde vedeny nejsou. Navíc po ukončení exekuce je záznam do 15 dnů z evidence smazán a není už dále dohledatelný. Pokud měl tedy dlužník nějaký „vroubek” v minulosti, z registru zjistitelný není.

Shrnutí

I když kontrola exekuce zdarma není možná, investice do oficiálního výpisu se vyplatí v mnoha ohledech a může vám ušetřit spoustu problémů - od řešení vlastních dluhů po ochranu před riziky spojenými se zadlužením jiných.

Autor: bl