26.12.2023

Mám exekuci a potřebuji účet

Kompletní informace k chráněnému účtu pro dlužníky


Pokud někdo neplní závazky a je na něj uvalena exekuce, nejčastěji se exekutor snaží vymoci dlužnou částku formou exekuce na účet. Při ní je dlužníkovi účet de facto zmrazen a s vloženými penězi nemůže jakkoliv nakládat. Často se pak v praxi setkáváme s dotazy, co dělat, když máte exekuci a potřebujete účet. Ať už třeba jen pro výplatu mzdy nebo pravidelné platby typu nájemné, za využívané služby apod. Lze si i při exekuci založit další účet, a pokud ano, nezablokuje jej exekutor také? 

Jak se o exekuci dozvědět včas? Pomoci může výpis z registru exekucí

Jednou z nepříjemností exekuce (kromě ní samotné) je fakt, že se o jejím zahájení může dlužník dozvědět až se značným zpožděním, kdy už je jeho majetek blokován a nemůže s ním nijak nakládat. Exekutor totiž po zahájení řízení nejprve informuje banku, zaměstnavatele či jiné subjekty, kterých se exekuční řízení nějakým způsobem týká, a až poté samotného dlužníka. Případně se dlužník o exekuci náhodně dozví v okamžiku, kdy si najednou například nemůže vybrat peníze, platit kartou nebo odeslat platbu. Což je poněkud nepříjemné, neboť důsledkem může být vznik dalších závazků po splatnosti. Předejít situaci, kdy máte nějakou exekuci a nevíte o ní, lze přitom velice snadno - stačí nahlédnout do registru exekucí. V podstatě do minuty tak máte přehled o tom, máte-li vy nebo i kdokoliv jiný nějaké dluhy vymáhané soudním exekutorem. Jediné, co je k získání tohoto výpisu potřeba, je vyplnění jednoduchého formuláře. Žádná registrace, ověření totožnosti ani nic podobného není nutné. 

Mám exekuci a potřebuji účet. Mohu si založit nový?

Ano, je to možné. Pokud výpis z registru potvrdí, že na vás nějaké exekuce vedeny jsou, nebo už vás o ní informoval exekutor sám, neznamená to, že si nemůžete u kterékoliv banky založit další účet. Tedy za předpokladu, není-li to proti nějakým interním předpisům příslušné instituce. Otázkou ale je, má-li to vůbec smysl. Jakmile se totiž o něm exekutor dozví - a je velmi pravděpodobné, že se tak stane - dá se předpokládat, že exekucí postihne i tento nový účet. Až na jednu výjimku - jde-li o chráněný účet.

Co dělat, když mám exekuci a potřebuji účet

S novelou občanského soudního řádu mají od 1. července 2021 všichni dlužníci, kteří mají exekuci a potřebují další účet, nárok na zřízení chráněného účtu pro dlužníky.

Čím se liší od kteréhokoliv jiného účtu? Chráněný účet, na rozdíl od běžného, nemůže být obstaven kvůli exekuci, tzn. pro exekutora je v podstatě nedotknutelným. Důvodem k jeho vzniku byla především ochrana před vícenásobnými exekucemi, v jejichž důsledku dlužník často přišel i o ty peníze, které měly být nezabavitelné a exekuci neměly vůbec podléhat.

Realita však byla taková, že jakmile zaměstnavatel pro provedení příslušných srážek kvůli exekuci na plat poslal na účet dlužníka nezabavitelné minimum, v ten okamžik tyto prostředky ztrácí status nezabavitelnosti a exekutor je tak v rámci exekuce na účet mohl kdykoliv zabavit. Dlužník tedy přišel i o to, co mu mělo sloužit k pokrytí základních potřeb. Kromě zhoršení životní situace to přirozeně vedlo k nárůstu práce načerno, půjčování si od lichvářů nebo jiným praktikám, kdy jsou peníze vypláceny přímo na ruku a dlužník se tak nemusí bát, že mu budou zabaveny exekutorem.

Pokud jste se tedy ocitli v podobné situaci, máte exekuci, potřebujete účet a nechcete o své peníze přijít, nejlepším řešením je kontaktovat svou banku, u níž máte účet blokován, a požádat o založení chráněného účtu. 

enlightened Tip: Víte, že máte exekuci, ale neznáte přesnou dlužnou částku, kdo proti vám řízení vede nebo další detaily k dluhu? Ucelený přehled exekucí, které proti vám v daný okamžik vedou soudní exekutoři, je možné získat výpisem na Kontrolaexekuce.cz. Jednoduše vyplníte formulář na hlavní straně podle toho, čí dluhy chcete zjistit, a bez jakékoliv registrace nebo ověření totožnosti je výsledek k dispozici v podstatě okamžitě.

Jak získat chráněný účet pro dlužníky a co byste měli vědět, když máte exekuci a potřebujete účet

Základní informace o chráněném účtu: co to je, jak funguje

Chráněný účet je v podstatě zvláštním typem běžného účtu, na kterém je možné provádět obvyklé transakce - dlužník z něj může vybírat hotovost (tedy poskytne-li banka k tomuto účtu kartu), posílat platby nebo platit kartou. Na rozdíl od klasického účtu je však chráněn před exekucí, tj. exekutor jej nemůže zablokovat a použít vložené prostředky pro uspokojení pohledávky. 

Současně jsou s chráněným účtem spojena dvě omezení týkající se:
1) typu příchozích plateb: připisovány mohou být pouze tzv. chráněné příjmy, do nichž patří například mzda, plat, důchod, výživné, sociální dávky, náhrady škody a další, zákonem určené typy příjmů.

2) převodu prostředků na tento účet: peníze na chráněný účet může převádět pouze sama banka, která ho zřídila, a to z účtu obstaveného kvůli exekuci. Pokud by kdokoliv jiný na tento účet poslal nějakou platbu, tato nebude připsána. 

Zřízení a vedení chráněného účtu pro dlužníky je ZDARMA a zcela bez poplatku.
 

Jaké jsou podmínky žádosti o chráněný účet

Podmínky zřízení chráněného účtu jsou nastaveny tak, aby na něj mohl dosáhnout v podstatě každý dlužník. V zásadě jde tak tedy spíše o předpoklady než podmínky:

  • žadatelem musí být fyzická osoba, ať už občan nebo podnikatel
  • má exekuci na běžný účet u banky, u níž chce chráněný účet zřídit
  • nemá žádný jiný chráněný účet, ať už u kterékoliv banky
  • chráněné příjmy (v opačném případě by byl chráněný účet v podstatě bezpředmětný)
  • a předloží potvrzení k chráněnému účtu.

Většinu z výše uvedených bodů splňuje automaticky v podstatě každý dlužník s exekucí na účet, jediným procesně náročnějším krokem je tak opatření potvrzení, které musí být zasláno exekutorovi (více viz dále).

Případné další podmínky spojené se zřízením či vedením chráněného účtu pro dlužníky jsou už individuálně na rozhodnutí každé instituce.
 

Žádost o chráněný účet krok za krokem

O zřízení chráněného účtu je nutné požádat osobně přímo v bance. Samotné návštěvě ale předchází ještě několik kroků:

I. Potvrzení existence exekuce
Jestliže vám zatím žádné vyrozumění o exekuci nepřišlo, ale nemůžete provádět transakce na účtu, případně se z jiného důvodu domníváte, že by na vás mohla být vedeno exekuční řízení, můžete tak nejjednodušeji ověřit kontrolou v registru exekucí. Pokud výpis nějaké exekuce potvrdí, lze z něj (konkrétně z detailu záznamu) zjistit i kontakt na exekutora.

II. Mám exekuci, zablokovaný účet a potřebuji nový
Potvrdil-li výpis z registru existenci exekuce, případně vás exekutor již sám o exekuci na účet informoval, obraťte se na zaměstnavatele, případně další subjekty, které vám vyplácí chráněný příjem, a požádejte je o vystavení speciálního potvrzení k chráněnému účtu. Vzor je k dispozici na stránkách Ministerstva spravedlnosti.  

Pozor❗ Pokud vám peníze chodí na více účtů, které jsou též obstavené, je potřeba se domluvit, aby vám všechny chráněné příjmy byly zasílány na stejný obstavený účet, z něhož poté budou tyto prostředky převáděny na chráněný účet. Není možné směřovat na chráněný účet peníze z více různých obstavených účtů.

IIII. Máte potvrzení k chráněnému účtu
Zmíněné potvrzení od zaměstnavatele (příp. dalších subjektů) zašlete exekutorovi a požádejte jej, aby vaší bance oznámil číslo účtu, ze kterého by měly být vypláceny chráněné příjmy (tedy například účet zaměstnavatele), a rovněž číslo účtu, který je kvůli exekuci zablokován. Dokud banka toto oznámení neobdrží, nelze chráněný účet založit!

enlightenedTip: Pokud si nejste jistí správností kontaktu na exekutora, nebo jej vůbec nemáte, bývá uveden na výpisu z registru v detailu příslušného záznamu o exekuci.

IV. Oznámení od exekutora bylo doručeno bance
Nyní již jen stačí navštívit vaši banku a podat žádost o chráněný účet. Zřízen by měl být do 5 pracovních dnů od podání žádosti a současně veškeré chráněné příjmy, které od té chvíle přijdou na obstavený účet, budou automaticky přeposílány na chráněný účet. 

Autor: bb