Centrální evidence exekucí (CEE)
K povinnostem soudních exekutorů patří zápis všech jimi řešených exekucí do tzv. centrální evidence exekucí, označované též zkratkou CEE, CEECR. Vzhledem k tomu je tato evidence exekucí de facto největší databází dlužníků, navíc veřejně dostupnou. Nahlédnout do ní lze na Kontrolaexekuce.cz
Centrální evidence exekucí shromažďuje data o všech právě probíhajících exekučních řízeních. Informaci o tom, zda někdo má, nebo nemá k okamžiku kontroly nějakou exekuci, je možné získat skrze výpis z centrální evidence exekucí, přesněji řečeno výpis z registru exekucí.
Nejen počet exekucí, ale i dlužné částky. Co dalšího výpis z centrální evidence exekucí obsahuje?
Veškerá data o exekucích vkládají do databáze exekutoři, díky čemuž jsou k datu zápisu vždy aktuální a ověřená. Kromě existence exekuce u kontrolované osoby výpis vždy obsahuje i datum nařízení exekuce a spisovou značku jako identifikační prvek každého záznamu. Dále už záleží na rozsahu podrobností zapsaných exekutorem. Nejčastěji lze z detailu exekuce zjistit výši dlužné částky, poznámky o úrocích a pravidelně splácených částkách, jméno exekutora a kontakt na něj, exekutorský úřad a příslušný soud.
Nahlédnutí do centrální evidence exekucí - co je k tomu potřeba?
Pro získání výpisu postačují základní, volně dohledatelné údaje o kontrolovaném subjektu. V případě fyzické osoby to je jméno, příjmení, datum narození, nebo rodné číslo, firma je dohledatelná dle IČO. Výsledek kontroly, tedy výpis z registru exekucí, je ihned zobrazen a zároveň odeslán v podobě odkazu na e-mail.
Výpis z evidence exekucí jako potvrzení vlastní bezdlužnosti i solventnosti jiných
Při hledání nového nájemce, jednání s novým obchodním partnerem nebo koupi nákladnější movité či nemovité věci se vyplatí prověřit, zdali druhá strana nemá nějaké závazky, jimž není schopna dostát. Důvodem není jen potenciální problém s platbou, ale zejména riziko, že případná exekuce postihne i např. vybavení bytu pronajímatele nebo právě zakoupený předmět.
Častým a též praktickým důvodem k výpisu z evidence exekucí je kontrola vlastní osoby - ať už pro získání přehledu o všech exekucích nebo naopak potvrzení bezdlužnosti. Ta totiž hraje rozhodující roli při žádosti o půjčku, hypotéku nebo jiný typ úvěru, zároveň slouží jako ověření, že např. při ztrátě dokladů nedošlo ke zneužití osobních údajů a vzniku závazků bez vlastního vědomí.
Centrální evidence exekucí zdarma, nebo za poplatek?
Poskytování informací z databáze se řídí vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č.329/2008 Sb. o centrální evidenci exekucí. Ta mj. definuje, že za výpis je vždy nutné uhradit poplatek. Pokud tedy nějaký subjekt nabízí výpis z registru exekucí, resp. z centrální evidence exekucí zdarma, obezřetnost je na místě, neboť je zde vysoké riziko podvodného jednání s cílem vylákat osobní údaje od zájemců o výpis.
Shrnutí článku
- Centrální evidence exekucí, též CEE či CEECR, je databází dlužníků, na jejichž jméno je v daném okamžiku vedeno exekuční řízení.
- Informace z této databáze lze získat prostřednictvím výpisu z registru exekucí na Kontrolaexekuce.cz
- Zkontrolovat lze zcela anonymně a bez registrace libovolnou osobu i firmu.
- Výpisy z registru jsou vždy zpoplatněny.